SOEMÜÜR

Soemüür – ehitatakse tavaliselt koos pliidiga ning kaalub ligi 1000kg ja suurendab tunduvalt pliidi poolt antava sooja kasutegurit. Enamasti jääb soemüür sooja-andvaks vaheseinaks köögi ja soemüüri taga oleva ruumi vahele.

Soemüüri on võimalik ehitada erinevates mõõtudes, kuid kõige optimaalsem soemüüri mõõt on 200 x 112 x 34,5 cm (kõrgus x laius x sügavus). Aga kui on pikk ja korralik korsten, hea tõmbega, siis on võimalik ehitada natuke massiivsemat kuni 1,6m pikkust soemüüri.

Standartne soemüür peab alati olema kahe siibriga, nö  suve- ja talvesiibriga. Suvesiibri lõõr võimaldab pliidist väljuvatel suitsugaasidel minna otse korstnasse, ilma et kogu soemüür soojeneks (suvel pole lihtsalt otstarbekas kogu soemüüri niisama kütta). Talvesiibri kasutamise korral läheb aga kogu soemüür soojaks, mis on talviste jahedate ilmade korral suur pluss.

Suvesiibril on ka teine nimetus „süütesiiber“, seda kasutatakse tihtilugu siis, kui alustatakse tule tegemist pliidis. Kuna suvesiibri lõõr on otseühendus korstna ja pliidi vahel, siis suitsugaasidel on sealtkaudu esialgu märksa lihtsam liikuda, kui mööda pikka talvelõõristikku. Kui kütteseade on külm, siis suitsugaasid liiguvad lõõristikus aeglasemalt (külm õhk on tihe ja raske – soojal õhul on sealt raske läbi tungida). Kui kütteseadme lõõristik on piisavalt soojenenud ning pliidi all on tuli hoogu kogunud, siis võib talvesiibri avada ning seejärel suvesiibri sulgeda.

Kindlasti peab olema ka soemüüri lõõristiku lihtne ja mugav puhastada, igale lõõrile peab olema ligipääs puhastusluugist. Standartsel soemüüril on 4 puhastusluuki.