KAMINAHI

 

ahjukivi.ee - ahi

Ahi – on enamasti mõeldud põhikütteks, kuid ehitatakse teda elumajadesse ka lisakütte variandina, kui kõik muud elektrilised kütteseadmed alt peaks vedama.

Ahju soojusmahtuvus oleneb tema massist, mida raskem, seda kauem ja ühtlasem on sooja andmine. Muidugi tuleb eelnevalt olukorda hinnata ning konsulteerida, kui võimast ahju kindlasse elamisse vaja läheb. Aga ahi võiks alati olla natukene võimsam, kui lahjem (see kehtib tavaliselt kõikide kütteseadmete puhul). Siis on kindel, et soojavajadusest ei teki puudujääki.

Ahju välimuse osas on mitu varianti, olenevalt kliendi soovist – krohvitud, plaaditud või puhasvuuk, ahju kasutegur sellest ei muutu ning sooja annab ta välja samamoodi.

Kolde ehitusel on ka mitu varianti – tavapärane restkolle, tavapärane restkolle lisaõhukanalitega ning „V-kolle“ lisaõhukanalitega.

Tavapärast restkollet suudab vast igaüks ette kujutada, ahju-uksest paistab kandiline kolle, mille põhjas asetseb rest.

Lisaõhukanalitega restkollet eristab tavalisest restkoldest see, et selle kolde tagaseinas paiknevatest väikestest avadest tulev lisaõhk aitab ära põletada rohkem süsihappegaasi.

V-kolde suur pluss on see, et puude põlemisel tekkinud söed ei jää lihtsalt kolde nurka hõõguma, vaid tänu kolde eripärasele „V-kujule“ vajuvad söed ilusasti kolde keskele, resti peale ning põlevad seal võiduka lõpuni.

Nõuded ahjule:

1. Ahi peab olema ökonoomne, kütma ruumi soojaks võimalikult vähese koguse puudega.

2. Ahju välimine kest peaks soojenema võimalikult ühtlaselt, et kestas ei tekiks pingeid, mis võivad põhjustada pragusid.

3. Ahi peab hakkama kuumenema 2-3h pärast kütmist ning sooja välja andma vähemalt 24h jooksul.

4. Ahju ehitus peab olema loogiline, põhinema füüsikalistel seadustel. (pole mõistlik ehitada „liiga suurt“ ahju , mida on raske soojaks kütta või „liiga väikest“ ahju, mida on lihtne üle kütta)

5. Ahju lõõristik ei tohiks olla 90-kraadiste nurkadega kuna nurgad tekitavad pööriseid ja takistavad tõmmet. Lõõristiku nurgad peavad olema sujuvad/voolujoonelised, et muuta väljuvate gaaside liikumine efektiivsemaks.

6. Ahi peab olema lihtsasti puhastatav, lõõristikule peab olema ligipääs puhastusluukidest.

7. Ahi peab olema ehitatud päästeameti eeskirjade järgi, et elamises ei tekiks tuleohtlikku olukorda!

8. Ahju materjalid peavad vastama kasutatava kütuse põlemistemperatuuridele ning keemilistele ühenditele.

9. Ahi peab olema vastupidav ning kestma õige kütmise korral vähemalt 40-50 aastat.

10. Ahi peaks sobima interjööriga.